Užitočné nástroje na prácu s farbou

Vybrať a aplikovať vhodnú farbu do dizajnov, vizuálnych identít a produktov, na ktorých pracujeme, vyzerá ako jednoduchá a priamočiara časť dizajnového procesu. Keď si ale uvedomíme, že farba samotná má signifikantný vplyv na naše rozhodovanie, pričom ľudské oko dokáže rozoznať až 7 000 000 jej rôznych druhov, automaticky sa z výberu adekvátnej farby stáva veľmi dôležitá, komplexná, a tým pádom aj komplikovaná úloha.

Aby sme vám s ňou pomohli, rozhodli sme sa vám tento proces uľahčiť a podobne ako v článku Užitočné typografické nástroje pre dizajnérov vám prinášame pár tipov na užitočné nástroje pre prácu s farbou.

Zdá sa to byť zrejmé. Jednoducho vyber a použi tú správnu farbu a máš vyhrané! Ale ako nájsť „tú pravú“? Pri hľadaní optimálnej farebnej schémy sú osvedčeným pomocníkom referencie.

Inšpiráciou vám môže byť napríklad váš obľúbený dizajnový web, online magazín alebo e-shop. Jednoducho využite rozšírenie prehľadávača SITE PALETTE. Tento nástroj vám pomôže rýchlo a jednoducho extrahovať základné farby a farebné palety z hociktorej webovej stránky, a tak jeho užitočnosť ocenia nielen dizajnéri, ale aj front-end developeri.

Páči sa vám farebná paleta Burger King, Disney alebo Audi a chceli by ste sa ňou nechať inšpirovať? Pokiaľ hľadáte farebnú paletu konkrétnej firmy alebo značky, pátrajte na Brand Colors. Ide o najväčšiu kurátorovanú databázu farieb značiek.

Color Palettes je zaručeným generátorom farebnej inšpirácie. Každá jedna paleta vychádza z konkrétnej fotografie, je ručne vytvorená a je dielom dizajnéra, koloristu a fotografa Alexa Romanukeho.

Tvoríte novú streamovaciu platformu alebo iný konkrétny produkt zameraný na špecifický segment či cieľovú skupinu? V tom prípade vám vie pomôcť šikovný nástroj ColorWise, ktorý vám ponúka rôznorodé farebné palety na základe konkrétnej vybranej témy.

TIP

Ak už máte zvolených pár pekných a zaujímavých farieb, skúste sa s nimi trošku pohrať a vytvorte si sériu príjemných gradientov či jednoduchých farebných pozadí pomocou nástrojov, ako Wicked Backgrounds, Mesh či Grabient.

Aké jednoduché by bolo, keby ste si vhodnú farbu vedeli jednoducho vygoogliť? Na podobnom princípe vyhľadávania funguje aj nástroj Picular. Ide o generátor primárnych farieb, ktorý je veľmi praktický, presný a raketovo rýchly. Ak ste niekedy potrebovali vytvoriť paletu inšpirovanú určitou náladou, objektom či miestom alebo potrebujete dokonalý žltý hex kód z banánu, toto je nástroj pre vás.

Pokiaľ si chcete nadizajnovať niečo, čo má primárne sadnúť vášmu osobnému vkusu a estetickému cíteniu, tak sa určite obráťte na Khromu. Vyberte si vyše obľúbené farby, farebné kombinácie a odtiene a precízny algoritmus vám vytvorí sadu paliet šitú presne pre vás.

Ak hľadáte len rýchly, jednoduchý a konvenčný generátor, Coolors vám zaručene a funkčne poslúži.

TIP

Nezabudnite si vo vašej finálnej farebnej palete skontrolovať, či disponuje optimálnym kontrastom. S touto úlohou vám veľmi jednoducho pomôže nástroj Contrast Checker.

Verím, že vám tieto nástroje pomôžu spríjemniť a zefektívniť proces výberu farebnej palety pre váš projekt. Najbližšie vám prinesiem ďalšiu sériu nástrojov, ktoré zefektívnia váš dizajnérsky proces.

Pravidelný newsletter

Odšťavený z čerstvých marketingových noviniek, plný výživných informácií. Nezmeškajte náš obsah a zostaňte v obraze.

Author avatar
Michal Kurtulík
Odkedy doštudoval a narazil na teóriu dobrej, zmysluplnej práce, snaží sa profesijne profilovať tak, aby v rámci svojho zamestnania tvoril hodnoty, ktoré ho napĺňajú, a zároveň majú spoločenský význam. Do reality ich pretavuje pomocou ilustrácie a grafického dizajnu, pričom mu zväčša pomáha taiwanský oolong a Nu jazz. Michal miluje výlety do prírody, čerstvý sneh a chuť vlastnoručne dopestovaných paradajok.